Avsnitt
-
Olaf se Zikym přináší tradiční reflexi Cen Břitva. Někde do cen trochu tepeme a jindy jsme smířliví. Začínáme osobnostmi, které se vyhlašují každých pět let a přinášíme zajímavé pohledy, jak na tu anketu koukat. Pak už se posuneme na kategorie, kde nejde přímo o vydaná alba. Objevují se staří známí a často se jen mění pořadí. Totéž vidíme i v albech, kde občas nemáme pocit, že jsme v roce 2026, ale spíš se propadáme někam do minulosti. Patří čísla do hudby? Budou z nás disidenti? Reflektuje Břitva aktuální aktivity labelů nebo jde spíš o setrvačnost? A jsme vlastně relevantní my? Otevři si výsledky a pusť to!
-
Olaf se Zikym přichází po trochu delší pauze, ale s trochu delší stopáží. Kromě klasických novinek si tentokrát dáme i herní koutek. Upozorníme na novinku od Amanita Design a Ziky přinese dokonce recenzi hudební hry. Bohužel neseme špatné zprávy z řad hudebních promotérů. Pak už se pouštíme do strašlivého množství reportů. Ziky mluví o akcích v Praze a Olaf ho střídá se zápisky z tour OOBBT. Dojde na kritiku kapacity klubů, automechanické okénko, policajty i na velké pochvaly! Co si myslíme o Osobnostech scény podle Břitvy? Za kolik euro se vyplatí kapele vyjet na evropskou šňůru? Stanou se z nové rubriky zase jenom výmluvy? A stihneme slibované recenze desek? Pusť to!
-
Saknas det avsnitt?
-
Olaf se Zikym přináší díl plný bizáru. Ziky upozorňuje na zajímavá videa a díky tomu rozvíjíme debatu o Bandzone.cz a celkově o propagaci kapel a koncertů na dnešním internetu. Trochu okomentujeme dění na AFA Festu a zavzpomínáme na dobu, kdy jsme se báli chodit na punkové koncerty. Bohužel zemřely i dvě osobnosti důležité pro českou hudební scénu, tak na ně vzpomeneme. No a dojde i na comebacky. Co požadují pořadatelé po kapelách v rámci proma? Jaká kapela se pustila do poctivého evropského diska? Co si Olaf myslí o označení Stalin? Jak dopadl soud o duševní vlastnictví tvaru Stratocaster? A dojde i na punkový podcast za paywallem. Pusť to!
-
Olaf se Zikym začínají tím co se zrušilo a co naopak nekončí. Bavíme se i o tom, jestli přichází další garážová vlna. Pozveme na hned několik zábavných koncertů a pátráme po tom, proč Obscure dělá i nemetalové koncerty. Přinášíme reporty z noise rocku i dungeon synthu. A v závěru si dáme i recenze na hromadu desek, které jsme zatím slyšeli. Hodně dobrý dojem zanechali netradiční spojení hudebníků i povedená novinka od Ctiba. Nebojte se nám posílat další tipy. No a listujeme rovnou dvěmi publikacemi. Co jsou zač apolitické kapely? Jaká kapela je v každé garážové vlně? Co říkají Ironi o Rock n roll ¨Hall of Fame? Jaká hudba má být potichu a jaká zase ne? A dojde i na ASMR? Pusť to!
-
Olaf se Zikym začínají nekrology. Trochu radostněji mluví o novém projektu, který má pomáhat mladým lidem s pořádáním festivalů. Ziky doporučuje hudební poslechový večer. Pozveme i na několik zajímavých akcí. Dáme si i reporty z akcí u nás a také v zahraničí. Taky zrecenzujeme dvě alba od jedné kapely. Co je to normální svět? Proč nemáme rádi dobrovolné vstupné? Jak se přesouvají koncerty z končícího klubu? A vyřešil Ziky konflikt na koncertě násilím nebo bez násilí? Pusť to!
-
Olaf se Zikym příchází s dílem plným novinek a začínáme hudebními cenami, které dokonce i pochválíme. Fakt. Pak se pouštíme do několika nekrologů. Rozčilujeme se nad financováním kultury a jsme opět naivní jako vždy. Vrátíme se i k Lomikarovu prvnímu koncertu, na který jsme nalákali minireportem už minule. Ziky brečí, že o něm nikdo nepíše a stěžuje si na zvukaře. Kluk je nejspíš první den v kultuře. Kam chodí Ziky na fotbal? Kdo byl největší vlivňák rockové módy? Proč nekupovat umění mrtvých umělců? Je pečivo veganské? A proč nikoho nezajímá underground? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se v dalším díle zaměří hlavně na doporučování všemožných koncertů. Probereme omezovače hluku. Chválíme Athenu Chlebovou. Financování kultury radši komentujeme jen stručně, stejně jako Eurovizi. Fakt. A věnujeme se i někola úmrtím. Neodpustíme si stále stejné komentáře k AI hudbě a Spotify. Zajímá to ještě někoho? Zajímá někoho včasný nákup lístků na koncerty? Zajímá v roce 2026 někoho prog rock? Zajímá někoho underground? Zajímá někoho psychedelie? A jak jsme Lomikarovi radili s pořádáním koncertů? Na konci je z toho mini report od okurek. Pusť to!
-
Olaf se Zikym vyrazili do terénu, aby natočili rozhovor v Žižkostele. Táňa Vozková je provozní ředitelka, terapeutka a měla na starosti rekonstrukci Žižkostela. My jsme po půlhodině museli zrekonstruovat rozhovor, protože nám selhala technika. Záložní řešení sice zaznamenalo vše, co jsme si řekli, ale bohužel v horší kvalitě zvuku. Za to se omlouváme. Povídali jsme si o náročné rekonstrukci a o tom, co je to vlastně Žižkostel. Co všechno se tam za dlouhou historii dělo? Proč museli kostel zbourat a postavit v podstatě znovu? Jak často se tam něco děje? Jaké mají vztahy se sousedy? Doporučuje vychovávat dítě na stavbě? Jaké má plány na důchod? A byly lajky? Pusť to!
-
Olaf se Zikym začínají zajímavými novinkami, kdy největší radost nám udělala nová stránka, kde najdete kulturní akce z celé republiky a to formou internetové plakátovací plochy. Opět se dostáváme k tématu AI hudby, protože bandcamp začal AI hudbu blokovat. Pak se radujeme z toho, že některé hudební osobnosti žijí a těší se dobrému zdraví. Olaf se rozčílí nad recenzí desky, kterou míchal a neznalostí hudebních novinářů. Naplánujeme pro ně i celoživotní vzdělávání. V druhé polovině se věnujeme recenzím desek mnoha žánrů, ale převládají ty, kde se objevují syňtáky. A to jak v popu, tak v metalu. Jaká je hranice toho, co je ještě umění? Jak poznat popis koncertu napsaný pomocí umělé inteligence? Jaká akce udělala Zikymu radost profesionálním přístupem? Jaké jsou nejlepší desky za posledních 25 let? Z jaké desky čpí z radost z tvoření? A co bude deska roku 2035? Pusť to!
-
Olaf se Zikym přejí vše nejlepší do nového roku. Nejdříve probereme katalogizaci elpíček a od té se oslím můstkem dostaneme k zábavné historce o Xiu Xiu. Zanadáváme na Vánoční tramvaj. Dáváme do placu koncept ranních koncertů, kterých se rádi budeme účastnit. Trochu se otřeme o nějaké ty výroční ceny a pozapomenutý zine. Zmíníme se i o dvou koncertech a vlastně tak hezky probereme život na konci roku. Známe cenu svých vinylových sbírek? Kolikrát nám témata hezky navazují? A skutečně dáváme poprvé obsah za paywall? Pusť to!
-
Olaf se Zikym v posledním letošním díle vysílají bez hosta. Recenze desek doženeme v příštím roce, ale upozorníme na pár alb, která vyšla. Dokonce se pokusíme o audio unboxing. Probereme dvě aktuální politické písně, kde má Olaf jasného vítěze. Pozveme na několik akcí v roce 2026. A dojde i na reporty. Konec roku znamená žebříčky ze streamovacích platforem. Tak se o streamovacích platformách pobavíme a s nimi si dáme i Zikyho vhled do AI hudby. Nemluvíme o streamovacích platformách náhodou moc často? Jak zní AI klon KGLW? Líbilo se nám v Subzero? Jakou desku si Olaf koupil hned dvakrát? Půjde česká kultura ve stopách té slovenské? A kam na konci odešel Olaf? Pusť to!
-
Olaf se Zikym přináší chlebíčky a s nimi i hosta. Vojta z z Cult of Fire nám přinesl vyjádření k tour v Číně, ale i o dalším cestování s metalem. Ale hlavně jde o velkou propagaci betonu a všeho z betonu! Během rozhovoru probereme logistiku kapely při cestě letadlem, ale také krásu sídlišť a efektivitu nejen zoo. Ptáme se také na průběh jejich vystoupení a jeho vztah k víře. Řešili v kapele morální dilema ohledně hraní v Číně? Jak těžké je se tam dostat jako náboženská kapela? Jsou v Číně horší nebo lepší kluby než u nás? Proč vám všude berou zapalovače? Proč hrají více v zahraničí než u nás? A jakou rád poslouchá muziku? Pusť to (efektivně)!
-
Olaf se Zikym si na první adventní neděli pozvali hosta. David neboli Řezník nám představí Těžkou psychedeliku, což je hlavička pod kterou pořádá koncerty a také sdružuje největší skupinu lidí zajímající se o stoner rock, psychedelii a přidružené žánry. Povídáme si o pořádání koncertů, muzikantech v divadle i jeho kapele Lofuzz. Řezník pracoval na Brutal Assault i v divadle. Uspořádal obrovské množství koncertů. A taky má hodně naposloucháno. Co se změnilo za 10 let, kdy pořádá koncerty? Jaké žánry spadají do těžké psychedelie? Chodí mladí lidé na kytarovou muziku? Jaký je rozdíl v pořádání malého koncertu a prací na obrovském festivalu? Jaké kontroverze zažil při pořádání festivalů? A proč by měl chodit na všechny koncerty zadarmo? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se pouští do reportů z mnoha koncertů. Začínáme rozvlekle, ale na konci Ziky spustí speedrun, ale stopáž už o moc nezkrátí. Nejdříve ovšem neseme dobré zprávy z Brna a nějaké tipy na koncerty, které budou příští rok, ale lístky můžete koupit už teď. Po úvodu se pouštíme na koncert KGLW a pak už jedeme zpět v čase a to skutečně den po dni, protože poslední týden byl pro nás hodně náročný jak hraním, tak pořádáním i z pohledu návštěvníků. Žánrově jsme stihli jak country, tak dungeonsynth, ale i nějaký ten doom metal. Co je podle Zikyho zásadní kapela desátých let dvacátého prvního století? Jsou J.A.R apolitická kapela? V jakém klubu se Olafovi nelíbilo? Jaký je nejlepší moshpit a proč právě ten skřetí? A jaká kapela se hodí do jaké venue? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se vrací ke kořenům a jedou totální improvizaci na téma kluby. Podíváme se do skomírající Prahy, milovaného Brna do menších měst. Napište nám do komentářů, jak moc si vymýšlíme. Začneme debatou o pivu, jak jinak... Jaké kluby končí nebo se transformují? Změnil Olaf pohled na Pay to Play systém? Jaký alkohol a nealkohol doporučujeme prodávat na koncertech? Chodí lidi na koncerty? Umírá klubová scéna? A je tohle jen další podcast stárnoucích heterosexuálních mužů? Pusť to!
-
Olaf se Zikym slaví 7 let podcastu a pouštějí se do recenzí alb, která čekala na recenze někdy i půl roku. Celý díl protíná degustace různých alkoholických i nealkoholických nápojů. V úvodu pozveme na pár zajímavých koncertů a pak už jdeme na to. Začínáme tvrdou hudbou. Podíváme se na jedno z nejlepších debutových alb i nahrávku, kterou Olaf považuje za nejlepší letošní desku v žánru. Konečně projdeme hromadu zajímavých českých alb. A bohužel se nám nevyhnuly ani technické problémy. Přijdou i poláci? Jaká nahrávka je na Olafa trochu moc? Na jaké škále budeme recenzovat? Jak se nám daří škatulkovat desky do žánrů? Za co vám Voluptas natáhnou pěstí? Proč je důležité psát informace na obaly desek? A co vyhlašujeme jako nejvíc nostalgickou nahrávku? A pozor je to hodně dlouhé. Pusť to!
Kakktus | MAC Of Mad | NOIX | Gorale originale Pardubicensis | Voluptas | The Invasive Species | Bibione | Doktor Římsa | Igorrr | Pertubator | Teitanblood a další -
Olaf se Zikym se vrací po pauze a probírají různé festivaly a koncerty, kam se podívali. Některé novinky ze scénáře jsou už zastaralé a bohužel dojde i na politiku. Recenze desek nestíháme, ale opět slibujeme, že to příště bude. Za co se Ziky pochválí? Kdo co nepije? Jaká byla atmosféra na Soulböndingu? A co nemáme rádi na undergroundu? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se hlásí uprostřed léta s trochu nepravidelným dílem. Nejdříve se rozpovídáme o posledním koncertě Ozzyho Osbourna, jeho úmrtí a celkově o Ozzym. Po několika dalších novinkách se pustíme do toho hlavního, což jsou reporty z mnoha koncertů, festivalů a jedné tour. Nezapomeneme ani pozvánky na pár koncertů. Jak moc Ziky rozumí hašení požárů? Proč odchází KGLW ze Spotify? Jaké to je být na koncertě v zákulisí divadla? Jaká kauza se řešila na Festivalu Fůze? Jaká kapela si místo manažera vozí kuchaře? Jaké kapele věštíme velkou budoucnost? A jsou v tomto díle nějaké nahrávky z terénu? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se pouští do hatu festivalu, na kterém ani nebyli. Olaf zakládá label. Novinky nám ale nezaberou mnoho místa a pouštíme se především do reflexe Cen Břitva. Tenhle přehled a ocenění toho nejlepšího, co se stalo ve tvrdé hudbě, se opět povedl. Ale samozřejmě si nezapomeneme do něčeho rýpnout ať jde ocenění nebo celé kategorie. Jaká antifašistická stránka sdílí NSBM kapely? Jaké ziny si máte koupit? Jaký muzikant neumí hrát country a přesto za něj sbírá ocenění? Kdo je náš nejoblíbenější hudební novinář? No a kdo si to za nás skutečně zasloužil a byl adekvátně oceněn? Pusť to!
-
Olaf se Zikym se tentokrát pustí do nechutného self proma, kdy vás pozvou na všechno, co i jen trochu spolupořádají. Červen bude nabitý, tak snad se i někde potkáme. Nejdříve si ale dáme novinky, kde se podíváme do O2 areny i zkušebny. Znovu pochválíme desku Viktora Oriho a okomentujeme částečné otevření Kasárna Karlín. Hurá? V reportech se podíváme do Znojma, Ulmu nebo do Prahy a v recenzích nás kromě dungeon synthu čekají třeba buchty/nouze. Kde můžete vyhazovat lahve do tříděného odpadu a proč to není v Karlíně? Poslouchá nás ještě někdo nebo proč nejsou žádné výhružky? Jakou novou rubriku zavádí Ziky? A kdo je největší pijavice? Pusť to!
- Visa fler