Avsnitt

  • Petik András egy távoli, vidéki kisvárosban nőtt fel, ott kezdett el zenével foglalkozni. Három testvére volt, mindenki intenzíven muzsikált. Édesapja kántorkodott, rendszeresenjátszott a környék templomainak jó néhány orgonáján, és volt rá példa, hogy egy és ugyanazon szimfonikus zenekarban zenélt együtt, apa és fia. Ő hegedült, András kürtölt. „Még katona voltam, amikor elkezdtem dalokat írni. Egy füzetbegyűjtöttem össze az akkor megszületett legújabb szerzeményeim, és több közülük mára már a zenekarunk repertoárjának részévé vált. Dalaimból, 2024. tavaszánjelentettem meg, első „Főnix ének I.” című nagylemezem, de a következő album, anyaga is már 80%- s állapotban van, nemsokára az is teljes lesz, és még az év végéig szeretném megjelentetni – meséli András a Civil Rádió stúdiójában, azinterjú során. Legközelebbi koncertjük július 11.- én lesz az Újpesti Ifjúsági Házban, 18 órai kezdettel.

  • Képzeljétek el, milyen, amikor egy 12 éves lány, akit otthon bántalmaznak a szülei, elmondja a bánatát rapben. Vagy képzeljétek el a „nyolcker” kiskorú utcagyerekeit, akik mikrofonhoz jutnak. A Yo City Angels 100%-ban autentikus, nyers hiphop zenét tartalmaz. Minden előadó és dal mögött egy igaz történet áll.
    Epizódunk a józsefvárosi FIDO Ifjúsági Klub egyedülálló, fiatalokat támogató hiphop zenei projektjét mutatja be. A beszélgetés vendégei, Peppino és Svéd, arról a stúdióról beszélnek, ahol hátrányos helyzetű, gyakran utcán nevelkedő gyerekeknek adnak lehetőséget a zenélésre és a rappelésre. A kezdeményezés célja, hogy a fiatalok a szövegírás révén adják ki magukból a dühöt és a nehéz sorsukból fakadó feszültséget. A mentorok kiemelik, hogy a zenei munkán túl szociális védőhálót is nyújtanak: a gyerekek az agresszió és a kallódás helyett a mikrofonba mondják el a problémáikat, a rendszeres közös beszélgetőkörök pedig segítenek a traumák feldolgozásában.

  • Saknas det avsnitt?

    Klicka här för att uppdatera flödet manuellt.

  • Nem mindennapi zenész, zeneszerző, szövegíró és előadó látogatott el tegnap hozzánk a Civil Rádió stúdiójába, Szalóki Zoltán személyében. Ő még valódi hús-vér "zioni zenész", ami annyit tesz, hogy nem használ mesterséges intelligenciát. A "Mindenek" zenekar vagy a "Random Deeds" videó klipjei, van hogy másfél évig készültek, Somlai Tamás operatőr és rendező álmai és tervei szerint, annyira analóg technikával készültek. Hamarosan hallhatjuk Zoli szóló lemezét, illetve klasszikus zenei átiratait elektromos gitárra és zongora kíséretre.

  • "Rácz Mihály a keleti végekről hosszú, de rendkívül termékeny és élvezetes túrával ért el végül a középpontba, ahol nem egyebet lelt fel, mintsem leglényegét, hogy aztán ezt az eresztékeknél sem szivárgó tudati esszenciát a Hideg Roncs kereteibe töltse, hogy az sosem kapkodó további érlelést követően utat találjon a minőségi tartalmakat keresőkhöz. Bárki, azaz mindenki szíve és lelke képes arra, hogy fellépjen ezt követően arra a hídra, ami ebből az alig lakható prózai világból elvezet az örök epika boldogító mezejére, ahol aztán az örök fényben talál egymásra boldog és boldogtalan."

    A szerző rövid önéletrajza.

    Rácz Mihály HR+ néven adta ki az első szóló anyagát. A zaj- és industrial zenéket készítő alkotó most finom textúrás ambient albumot hozott ki.

    Beszélgetésünkben átfutottunk az egész életén.

    A nagyapja kovácsműhelyében csinálta az első "ipari" felvételeit. A kukorica morzsoló adta a basszus alapot.

    "Még nem találtam meg a legizgalmasabb zenéket, de ezeknek létezniük kell...

    Mindig hajtottunk a különleges hangokra.

    Ez a világ lakhatatlan és meg kell találnom a csatornákat, amelyek elvezetnek a lakható világba.

    Hideg Roncs alakulása: "Sikerült szabadulni a hallgatható zenéket játszani kívánó figuráktól."

    1986: "Nem engedték be a zenekar vasait a terembe, hogy ne sértsük fel a padlót. Így a VHK-tól kölcsönkért hangszereken kellett játszaniuk. Palotai Zsolt már akkor ott volt és felvette a koncertet.

    Hammfree Gokart zenekar egyik legdurvább koncertje egy iskolai tornateremben volt, teljes sötétben, amikor a közönség sokszor nekiment a zenészeknek pogózás közben.

    Hollywoodi kiadó, a világzene, együttműködés Hortobágyi Lászlóval és sok más izgalmas részlet.

    Rácz Mihály zenei újságíró és underground zenész 1996-ban alapította a Hideg Roncs nevű formációt, amely a hazai indusztriális, zajzenei és dark ambient színtér egyik úttörője lett. A projekt zenei világa nyomasztó, gépies ritmusokra és experimentális hangzásokra épül, tükrözve a modern társadalom elidegenedését. Rácz a zenei kísérletezés mellett publicistaként is a független kultúra elhivatott támogatója. A Hideg Roncs kazettákon és digitálisan is nyomot hagyott a magyar undergroundban.

  • Legutóbbi Dalok Galopp rádió műsorunk vendége a Civil Rádió stúdiójában Jakab Árpád volt, az "Utolsó hullám" zenekar frontembere, gitárosa, szövegírója és zeneszerzője. Temérdek érdekes dolgot tudtunk meg arról a zenei szcénáról, aminek a zenekar az egyik hazai ékköve. Ezek a srácok nem csak nosztalgiáznak – megingathatatlanul, szinte fanatikus elszántsággal idézik fel a gothic rock hőskorát, azt az idealizált, bőrdzsekis, dobgépes, cigarettafüstös korszakot, amikor még számított a hangulat- írja magukról az énekes. 2026 májusában érkezik a második nagylemezük, "Csak egy világot adhatok neked" címmel. Az album még vadabb irányba tolja a goth rock határait: dark country és industrial elemeket is bevállalnak, ráadásul death rock-os éllel fűszerezve.

  • Magyarország a fesztiválok országa, csakhogy a nagy fesztiválok egyre inkább zenei plázákká váltak. Néhány fiatal zenész eldöntötte, hogy maguknak és barátaiknak csinálnak fesztivált. Elhívtak haveri zenekarokat, kibéreltek egy kempinget, és a fő céljuk nem a zsíros szponzorok szerzése, hanem az, hogy barátaik jöjjenek el és vegyenek jegyet. A fiatalok zenéjét fiatalok játsszák el, fiatalok szervezésében. A Berekfeszt egy összművészeti, természetközeli alternatív fesztivál Budapest mellett, mely a hazai könnyűzene legújabb hullámából mutat be előadókat.

  • Új, nyolc epizódból álló sorozatot indít a Dalok.hu „Dalok Galopp” címre keresztelt podcastja, Szabó András Bálint szerkesztésében. 18 évnyi interjú készítést követően, most egy rendkívül izgalmas, és igencsak aktuális témát boncolgatunk műsorról – műsorra, mely: "A Mesterséges Intelligencia találkozása a "mesterség nélküli "intelligenciával" címet kapta. Első epizódunkban a "Backstage Boys" formációt alkotó két hangmérnök; Rajkányi Norbert és Éliás Zsolt látogatott el hozzánk a Civil Rádió Stúdiójába és mesélte el, hogy a 40 évvel ezelőtti zeneiskolás tanulmányok és a 30 évnyi hangmérnöki tapasztalat a legkomolyabb magyar zenekarokkal hogy járult hozzá a műsorban elhangzó dalok alkotói munkájához, létrejöttéhez és tovább gondolásához... Hallgassátok végig az interjút nagyon tanulságos lesz, és ez még csak az első része AI- s fejtágítónknak, mely beszélgetések érdekesek lehetnek mindenki számára, akik szeretnének a zenével kicsit behatóbban foglalkozni, 0- tól 99 éves korig.

  • Tamást a The Pinups lemezbemutató koncert másnapján kaptuk el. "Egzaltált volt – mesélte – hét nő a színpadon… Nem minden koncertet bírok végignézni, de ebből néztem volna még másfél órát."

    Tamás a Nőnapon bemutatott The Pinups & Ludditák album kiadója. Az elmúlt pár hónapban több kiadványa is megjelent könyv és vinyl lemez formájában.

    Az egyikük egy korai Trottel-album újrakiadása, amelyről érdekes sztorikat hallottunk. A zenekar tagjai egy három hónapos, kimerítő nyugat-európai turnéja alatt vették fel a lemezt, Dél-Franciaországban, 1989-ben. Az utolsó stúdiónap után a dobos eltűnt. Előtte 1000 frankot kért kölcsön, magával vitt továbbá egy Európa-térképet. Azóta senki sem látta. A zenekarnak viszont tovább kellett mennie Angliába, ahol először mutatkoztak volna be. Végül úgy oldották meg a dobos hiányát, hogy egy kazettára másolták ki a dobfelvételt, és arra játszottak. A dobfelszerelést is kirakták a színpadra, mögé pedig egy Margaret Thatcher-maszkot viselő bábut ültettek.

    A Trottel Records vinyl kiadványait több európai országban és az Egyesült Államokban is ismerik és vásárolják. A Dalok.hu révén ezek a felvételek oda is eljutnak, ahova a fizikai hanghordozók nem.

  • Fekete Jenő a nyolcvanas évektől kezdve népszerűsíti az amerikai népzene gyökereit, ősi hagyományait rejtő blues zenét. A hazai blues-kocsmák mellett rendszeresen hallható klubok, fesztiválok színpadán, de külföldön is gyakran vendégszerepel. 1983-ban szobrászként végzett, majd 1986-ban Hagyó Bélával megalakította a Palermo Boogie Ganget, 1997-ben pedig a Muddy Shoest. 2019 augusztus 30- án jelent meg Jenő első szóló albuma, rengeteg zenész kollégája, barátja közreműködésével, mely a "Sárarany" címet kapta, és a bluesgitáros három évtizedes addigi pályáját sűríti egybe. A többi produkciójáról, legközelebbi koncertjeiről a "Bandával", szólóban, duóban, vagy épp Quartetkén bővebben informálódhatsz, amennyiben végig hallgatod legutóbbi Dalok Galopp műsorunkat, a Civil Rádió stúdiójából...

  • A Kerekes Band közös albumot készített a Dalinda a cappella trióval. Két markáns, karakteres zenei világ találkozott a stúdióban. Hogyan születik meg az együttműködés, amikor nem kompromisszum, hanem közös nyelv a cél? Hogyan alakul ki a saját hang azoknál a zenekaroknál, amelyek népdal-feldolgozásokból indulnak, majd lassan saját mitológiát teremtenek maguk köré?

    Az új lemez egyik dala a Petőfi Rádió toplistájának második helyére került, ami a világzene műfajában különösen figyelemre méltó eredmény.

    És ott van a Szent Veréb legendája: egy képzeletbeli univerzum, saját mítoszokkal, saját zenével, mintha egy alternatív népmesekönyv lapjai kelnének életre hangokból.

    Folkland vagy inkább Folkisztán? Hol húzódik a határ hagyomány és fantázia között?

    Egy kirgiz dorombos rábaközi dallamot játszik, amely Attila temetésének történetét idézi. Távoli kultúrák rezonálnak egymásban, mintha a puszták szele ugyanazt a motívumot sodorná évszázadokon át.

    És végül: hogyan kapcsolódnak mindehhez a gyereknevek és az ősi legendák? Mit őrzünk tovább, amikor nevet adunk, és mit, amikor dalt írunk?

  • Kevés olyan zenerajongó, zenefogyasztó ember van ma kishazánkban, aki ne halott volna már a United zenekarról, amit Barna alapított, valamikor a kilencvenes évek végén. Jónéhány zenekarban gitározott és énekelt a több, mint 30 évre visszanyúló zenei pályafutása során, de a szíve legmélyén alkotni, előadni és mulattatni szeret, és azt is leginkább a színpadon. A "Pély Barna Banddal" végig turnézta a tavalyi évet, miközben zenész társaival átdolgozta néhány régebbi slágerét, és írt jó pár újat is az elmúlt években, így 2026. január 17- n egy parádés lemezbemutató koncert keretében, a Zene házában meg is jelentette legújabb nagy lemezét; "Pély Barna 50"címmel. Az elmúlt ötven év élményeiről és természetesen az új lemezről beszélgettünk legutóbbi Dalok Galopp műsorunkban Barnával, a Civil Rádióban.

  • Paizs Miklós aka Sickratman húsz éve robbant be a köztudatba a Buzi-e vagy, Evvel a dalban és Nesze hülye paraszt című (anti)slágerekkel. Nem a semmiből: előtte 10 évig a Korai Örömöt gazdagította egzotikus hangszereivel és a Belga átütő első lemezében is komoly szerepe volt. A Sickratman projekt gyors felemelkedését nem követte méltó folytatás - a beszélgetésből megtudjuk, miért.

    Ma egy présházban él a Káli medencében, természetközeli életmódot folytat.

    "Olyan, mint egy sötét kútba hajigálnám a dolgaimat, nagyon kevesen figyelnek rá.

    Amikor rappelek, nem tudom, ki az a személyiség, akit képviselek a színpadon. Képtelen vagyok nézni a közönségre. Ülve kell játszanom, csukott szemmel, kapaszkodva a mikrofonba."

    Egy új, eddig még nem publikált számot is lejátszunk Mikitől, amely a nemsokára megjelenő dupla vinilen is rajta lesz. Dalszövegkönyv is tervben van, addig is január 23-án ünnepelhetjük Miki hatvanadik születésnapját a Gödör Klubban egy mini fesztivál keretében.

  • Miképp lehetne jellemezni egy olyan összetett személyiséget, mint Varga Livius, a Quimby zenekar második számú frontemberét és dobosát, praktizáló pszichológust, a Kutya vacsorája énekesét és perkását, a Varga Livius Show Band és a Virinchi Mantra Sound megálmodóját és a "mantra zene" a jóga pszichológia hazai hírvivőjét? Mint "védikus mentor" találta meg a pszichológián belüli kiteljesedének legfőbb kitörési pontjait, mint zenész március 28- n az MVM Dome- ban óriási Quimby koncertet ad az immáron több, mint harminc éve működő zenekarával, mi kell még?

  • "Az Örökifjú ’70” dupla dobása" címmel jelenik meg a napokban Vörös István legújabb dupla nagy lemeze a "Kavargó". Tegnapi Dalok Galopp rádióműsorunk vendége a Civil Rádióban a Prognózis zenekar alapítója volt, aki több, mint 50 éve ír zenét és szövegeket és adja elő élőben a mai napig több száz szerzeményét. 20 évesen kapta meg az ORI-s működési engedélyét, és még ugyanebben az évben Radics Bélát váltotta a Nevada együttes gitárosaként.

  • Kísérleti adásunk vendégéről csak annyit árulunk el, hogy András. Egy zen kolostorban ismerkedtünk meg, miközben egy fagyos december végén patakvízben mosogattunk. Nem nevezzük meg a zenekarát, de játsszuk a zenéjét. Elmondjuk a közelgő fellépéseik dátumait is, de csak megközelítőleg. Mivel ők nem nagyon használnak internetet, nincs Facebook oldaluk, ahol utánanézhetnél. Ennek ellenére nagyon is élők és aktívak – a való világban. Mobil offline rezervátumokban élnek, és sokszor másokat is invitálnak a világukba. Az Ördögkatlan fesztiválon például többezren töltenek időt az indián sátraikban, lekapcsolódva a netről.

    Andrásnak több "civil" foglalkozása van: programszervező és előadó idősotthonokban -– szeret énekelni az időseknek. Dokumentumfilmet forgatott Baksa-Soós Jánosról (Kex), elmerült a zseniális művész széles közönség által nem ismert alkotásaiban.

    Tizenkilenc évesen keveredett az elején említett zen kolostorba. Hirtelen felindulásból levágta a rasztáját és másfél évig bent maradt. Beszélgettünk az ójapán imákról, a fegyelem fontosságáról és a Kill Bill filmről.

    Zenéről alig, de arról nem nagyon lehet beszélni, ahogy zazenről sem.

  • Horváth Viktor volt legutóbbi Dalok Galopp műsorunk vendége az "Earlybird "névre keresztelt zenei formáció egyik gitárosaként és énekeseként, mert, hogy mindkét zenészből kettőt is felvonultat a színpadon, illetve a stúdió munkák során a zenekar. Első nagy lemezük 2023 közepén jelent meg "Nem ide való" címmel, és Viktor elmondása szerint jövőre érkezik a zenekar második albuma is, melynek stúdió munkálatai már javában folynak. Ha kíváncsiak vagytok Viktor 20 évvel ezelőtti dalaira is a "November 14" , "Indigó" , vagy "Overflow " zenekaroktól, illetve további hasznos információkra az Earlybird- ről, akkor hallgassátok végig legfrissebb Dalok Galopp interjúkant, a Civil Rádió stúdiójából!

  • Tíz éve aktívan zenél, énekel, több hangszeren játszik, dalokat ír. Az angol nyelvű rockzenétől eljutott a magyar népzenéig, újabban elektronikával kísérletezik. A Napfonat női acappella zenekar tagja, korábban a Lanou énekesnője, manapság Layra néven dolgozik szóló projekten. Az első szólólemeze egy időben jön világra első gyermekével. Napfonat és Lanou mellett meghallgattunk az említett szólólemezről is egy dalt, még megjelenés előtt.
    Milyen várandósan színpadra állni?
    Lehet tovább zenélni anyaként?
    A zenekari lét vs. szóló projekt.
    Hip-hop folk?
    Milyen csak nőkkel zenélni, és milyen csak férfiakkal?

  • Makats (Balázs Gábor) első nagylemeze szokatlan. A fiatal zenész megálmodott egy stúdiót, ahol zenélni, audio- és videófelvételt lehet készíteni. A megvalósítás után meghívta azokat a zenészeket, akik igénybe vették már a stúdiót közös zenélésre. Kapcsolódások zenén keresztül – ezt már receptre is felírják a zeneterapeuták. A lemez témája: a felnőtté válás feldolgozásának folyamata, Domonkos István vajdasági jazzgitáros és költő munkásságából inspirálódva. A felnőttként való felelősségvállalás önmagunkért, a végső magány.

  • Artúr Rambo, Supernem, Myra Monoka, Random Trip, Fekete Jenő szóló lemez és még sorolhatnánk a számtalan olyan zenei produkciót, amelyben Pulius Tibor gitáros és basszusgitáros kiemelkedőt alkotott az elmúlt 30 évben. Legújabb zenekarának az Artúr Rambonak most jelent meg a legelső videó klipje "Túl" címmel és novemberben jelenik meg az első nagy lemeze. Pécset 2025. 12. 20-n illetve Budapesten az Akvárium Klubban 2025. 12. 06- n élőben is megtekinthetitek a hét főből álló "mini supergroupot" ,de addig is hallgassátok meg Pulius Tibor egy órás tegnapi interjúját a Civil Rádió stúdiójából, mert érdemes:)!

  • 16 évesen a Miss Saigon főszerepét játszotta. Az American Musical and Dramatic Academy-t végezte el, számos színdarabban és filmben játszott. Emellett a Budapest Klezmer Band énekese volt, a zenekarral a Broadwayig is eljutott. Már az első szólólemezén duettet énekelt Presser Gáborral, azóta többször együttműködött vele és más jeles zenészekkel, nemcsak Magyarországról. Fonogram-díjat kapott az Állati Zenés ABC c. lemezével, amelyet az inspirált, hogy az óvodás gyereke érdeklődött a betűk iránt. Beszélgettünk a zenei nevelés fontosságáról a mesterséges intelligencia korában, az aktuális projektjeiről és az életútjáról. Hallgattunk régi és új dalokat, Eszter elmesélte a történetüket.

    Hallgass bele és töltsd le CD minőségben Eszter albumait ITT.